ایتالیا Italy

کشور ایتالیا

هدف و انگیزه انتخاب کشور ایتالیا

کشور ایتالیا از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. این کشور دارای زیبایی های منحصربه فرد و تاریخی غنی می باشد. این کشور شامل ۵۱ مکان تاریخی انتخاب یونسکو از زیباترین مکان های جهان می باشد. زیبایی های این کشور تنها به مکان های تاریخی آن محدود نمی گردد. کشور ایتالیا مهد هنر و فرهنگ و معماری می باشد و به همین جهت طراحی نوین و همینطور این رشته های مرتبط با هنر در این کشور بسیار رواج دارد. بعلاوه در ایتالیا دانشگاه‌های ممتاز و دولتی بی نظیری و بیشماری با رتبه‌های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند و همچنین هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه بوده و به همین خاطر مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر جهان قرار می گیرد.

سیستم های آموزشی ایتالیا

تحصیلات تکمیلی در ایتالیا به دنبال توافق های سوربن (1998)، بولونیا (1999)، پراگ (2001) و برلین (2002) دستخوش تغییر و تحولاتی گردید. براساس این توافق ها مقرر گردید طی دهه اول 2000، نظام تحصیلات دانشگاهی اروپا منطبق با سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا چنان پایه ریزی شود که جابجایی دانشجویان و دانش آموختگان و تایید مدارک تحصیلی به صورت بین المللی امکان پذیر گردد. در راستای دستیابی به این هدف، نظام آموزش عالی ایتالیا تحصیلات دانشگاهی را در بخش های 1) تحصیلات دانشگاهی، 2) تحصیلات عالی هنر و موسیقی و 3) تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا از 82 مرکز تحصیلات دانشگاهی تشکیل شده که به بخش های زیر طبقه بندی می شود:

1-    دانشگاه های دولتی

2-     دانشگاه های غیر دولتی مورد تایید

3-    دانشگاه های مجازی Telematiche

دانشگاه های ایتالیا مستقل بوده و می توانند ارگان های اداره کننده رئیس و شورای دانشگاه و ساختار آموزشی و تحقیقاتی خود را تعیین کنند. برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا، متقاضی باید مدرک (دیپلم) پایان دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان دیپلم دبیرستان از کشورهای دیگر نیز می توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی ای که دانشگاه مورد نظر برگزار می کند مجوز ورود به دانشگاه را دریافت نمایند.